06 – 53 58 33 25info@agrocoach.nl

AgroCoach = burn-out coach

AgroCoachAgroCoach
AgroCoach
Agrarische Coaching & Agrarische Mediation
  • Coaching
    • Burn-out
    • Agrarische trainingen, workshops, cursussen en inleidingen
    • Training communicatie met medewerkers
  • Mediation
    • Cursus Communiceren
  • Bedrijfsovername
    • 10 tips voor agrarische bedrijfsovername
    • Training bedrijfsovername en samenwerken
  • Bedrijfsbeeindiging
    • Cursus agrarische bedrijfsbeëindiging
  • Coaching erfbetreders
    • Coaching en training voor erfbetreders
  • Nieuws
  • Netwerk
  • Contact
    • Locaties en werkgebied AgroCoach
Menu back  

Twee generaties op één erf

8 mei 2023Leave a commentOpinie, RelatiesBy Dik Veefkind, AgroCoach
twee generaties oop een erf

Twee generaties op één erf

Tekst: Dik Veefkind – AgroCoach
Publicatie: Vakblad Boerderij / Boerderij online, 2 mei 2023

Zoon trouwde, kreeg kinderen, zette het bedrijf voort en stopte er uiteindelijk mee. De ouders vonden dat heel moeilijk. Twee generaties op één erf kan tot best lastige situaties leiden…

Wat waren ze blij dat hun zoon als bedrijfsopvolger eindelijk een partner had. Lang hadden ze hierop gewacht en gehoopt, en uiteindelijk was ze daar… Het voelde goed, ze sloten hun schoondochter algauw in hun hart.

Het duurde dan ook niet lang voordat het jonge paar aankondigde te willen gaan trouwen. Na het huwelijksfeest zouden ze samen met de ouders op de boerderij gaan wonen: het ene gezin voorin en het andere gezin achter in de boerderij.

Snel volgde bedrijfsovername
De bedrijfsovername volgde al snel, maar dat was geen makkelijk proces. Vader en moeder vonden het best lastig om de leiding en eigendommen uit handen te geven. Elke week waren er wel kleine verschillen van inzicht tussen ouders en opvolgers, niet alleen over de bedrijfsvoering maar ook over het gebruik en de inrichting van het erf.

Spanning tussen de gezinnen was soms om te snijden

Na verloop van tijd kwamen vrij vlot achter elkaar kleinkinderen. Het jonge gezin had meer ruimte in huis en op het erf nodig. Dit leidde tussen beide generaties tot meningsverschillen over de invulling daarvan. De ouders vonden het lastig om meer ruimte af te staan aan het groeiende gezin en de – in hun ogen grote – wijzigingen mee te maken. De spanning tussen de gezinnen was soms om te snijden.

Bedrijfsopvolger besloot te stoppen met boerderij
De veranderingen in de landbouw en de toenemende regels gingen deze ondernemers ook niet in de koude kleren zitten. Uiteindelijk besloot de zoon na jaren om te stoppen met de boerderij. Dit leidde bij de ouders tot groot verdriet, onbegrip en verzet. Zoon kon toch wel doorgaan? Ze hadden er zo hard voor gewerkt! Hoe moest het nou met hun toekomst?

Uiteindelijk belandde deze familie in een patstelling over hoe het verder moest. De onderlinge sfeer en communicatie werden zo slecht dat men er niet meer uitkwam.

Meerdere generaties op een boerderij
Op veel boerenerven in ons land wonen meerdere generaties samen. Dat kan iets heel moois zijn en goed gaan, maar het kan ook het nodige van de bewoners vragen. Het leidt nog wel eens tot lastige situaties, zoals hierboven beschreven. De oorzaken van deze situaties kunnen heel verschillend zijn: een verschil in levensstijl, gebrekkige communicatie, verschil in verwachtingen, onopgeloste problemen of botsende karakters bijvoorbeeld. Oplossingen liggen dan ook niet altijd binnen handbereik. Je kunt soms zomaar in een negatief patroon met elkaar terechtkomen. En zie daar maar eens uit te stappen…

Helaas is de praktijk zo dat niet elk conflict op het boerenerf wordt opgelost en dat betrokkenen zich ongelukkig of onveilig kunnen voelen in hun eigen woonomgeving. Hoe triest is dat! Twee generaties op één erf is niet altijd makkelijk. Maak daarom werk van je onderlinge communicatie. Sta open voor elkaar en stel je inschikkelijk op. Luister naar de ander om elkaar beter te begrijpen. Makkelijk is dat niet. Maar als je het niet probeert, weet je zeker dat er niets gaat verbeteren.

Dik Veefkind is agrarisch coach, mediator en trainer en begeleidt agrarisch ondernemers en erfbetreders. Heb je naar aanleiding van dit artikel vragen of behoefte aan een goed gesprek? Neem dan contact met Dik op. Mail naar: info@agrocoach.nl of bel rechtstreeks: 06-53583325.

Lees het originele artikel ’twee generaties op één erf’ hier.

communicatie boerderijDik Veefkind agrocoachouders en kinderen op een erfsamenwerken boerderijsamenwerken familie
About the author

Dik Veefkind, AgroCoach

Agrarische Mediation Ik zie regelmatig conflicten, ruzies of moeite met de onderlinge communicatie op agrarische gezinsbedrijven. Dit heeft altijd nare gevolgen voor ondernemers en hun gezinnen. Bij agrarische mediation werk je -onder mijn leiding- zelf mee om de problemen bespreekbaar te maken en op te lossen. Heb je een conflict of ruzie op je bedrijf? Agrarische mediation helpt jullie om met elkaar in gesprek te gaan en het op te lossen! Agrarische Coaching Ook het coachen van agrarische ondernemers is mijn vak. Een topsporter heeft een coach. Ondernemen is ook topsport, zeker in de huidige agrarische sector. Ik help agrarische ondernemers om inzicht, overzicht en uitzicht te krijgen. Dit kan bijvoorbeeld gaan over financiele zaken of de bedrijfsoverdracht. Maar ik coach ook ondernemers met een burn-out of voer een goed vertrouwelijk gesprek. Op deze site kun je verschillende tests doen om te bekijken of jouw situatie geschikt is voor mediation of coaching.

Related posts
Is er nog perspectief voor boeren in Nederland
Is er nog perspectief voor boeren in Nederland?
26 april 2025
Bedrijfsverzorgers komen van alles tegen
Bedrijfsverzorgers komen van alles tegen
29 maart 2025
Ergernissen benoemen is lastig
Ergernissen benoemen is lastig
21 januari 2025
Boer wil gelukkig zijn
Boer wil gelukkig zijn
31 december 2024
Boerinnen
Positie boerinnen niet altijd prettig
14 december 2024
Over je eigen grens gaan
Over je eigen grens gaan
13 augustus 2024
Leave Comment

Reactie annuleren

You must be logged in to post a comment.

AgroCoach Burn-Out artikelen:
  • Over je eigen grens gaan
    Over je eigen grens gaan
    13 augustus 2024
  • Omgaan met tegenslag verlieservaringen en rouw
    Omgaan met tegenslag, verlieservaringen of rouw
    19 maart 2024
  • Als je wordt stilgezet
    Als je wordt stilgezet
    17 maart 2024
  • Veel uitval door mentale klachten
    Veel uitval door mentale klachten
    7 juli 2023
  • Laat je niet gek maken
    Laat je niet gek maken
    13 juni 2023
  • Geen bedrijfsopvolger
    De woede bij boeren zit diep
    2 juli 2022

 

HULP NODIG?

Adres:
Else van den Banlaan 17
1705 NG, Heerhugowaard

Telefoon:
06 – 53 58 33 25

E-mail adres:
info@agrocoach.nl

Belangrijke Labels AgroCoach
agrarisch coach agrarische bedrijfsbeëindiging agrarische bedrijfsovername Agrarische Coach agrarischecoaching Agrarische Coaching agrarische hulpverlening Agrarisch Mediation Agrarisch Mediator AgroCoach agrocoaching bedrijfsbeëindiging bedrijfsbeëindiging melkveehouderij Bedrijfsopvolging bedrijfsoverdracht bedrijfsovername bedrijfsovername boerderij Boeren met burnout boerenprotest Burn-Out Burn-out bij boeren Burn out coaching Communicatie communicatie boerderij communicatieproblemen Communiceren Dik Veefkind Dik Veefkind agrocoach Erfbetreder Erfbetreders onderlinge communicatie boerderij Overleg Praten Samenwerken samenwerken boerderij samenwerken familie stikstofcrisis stikstofdiscussie Stress toekomst boeren toekomst boerenbedrijf Toekomstvisie Verwachtingen Visie werkplezier boerderij
Labels
agrarisch coach agrarische bedrijfsbeëindiging agrarische bedrijfsovername Agrarische Coach agrarischecoaching Agrarische Coaching agrarische hulpverlening Agrarisch Mediation Agrarisch Mediator AgroCoach agrocoaching bedrijfsbeëindiging bedrijfsbeëindiging melkveehouderij Bedrijfsopvolging bedrijfsoverdracht bedrijfsovername bedrijfsovername boerderij Boeren met burnout boerenprotest Burn-Out Burn-out bij boeren Burn out coaching Communicatie communicatie boerderij communicatieproblemen Communiceren Dik Veefkind Dik Veefkind agrocoach Erfbetreder Erfbetreders onderlinge communicatie boerderij Overleg Praten Samenwerken samenwerken boerderij samenwerken familie stikstofcrisis stikstofdiscussie Stress toekomst boeren toekomst boerenbedrijf Toekomstvisie Verwachtingen Visie werkplezier boerderij
AgroCoach: Agrarische Mediator
Conflict, ruzie of slechte communicatie? Mediation is een vorm van conflictbemiddeling waarbij je zelf aan oplossingen meewerkt. Heb je een conflict in je gezin of bedrijf? AgroCoach agrarische mediation helpt jullie om met elkaar in gesprek te gaan en het op te lossen!
AgroCoach: Agrarische Coach
Op zoek naar voldoening? Moeite met communicatie in gezin of bedrijf? Burn-out? Niet tevreden met je huidige situatie? Liquiditeitsproblemen? Hoe realiseer je je toekomstplannen? Een paar voorbeelden van vragen waarbij AgroCoach agrarische coaching je ondersteunt als mens en ondernemer.
Bedrijfgegevens:
  • Adres:
    Else van den Banlaan 17
    1705 NG, Heerhugowaard
  • Telefoon:
    06 – 53 58 33 25
  • E-mail:
    info@agrocoach.nl

Find us on:

YouTubeLinkedin
Locatie:
AgroCoach
Copyright AgroCoach - webdesign by 20Forma

Bekijk hier de Privacy Statement van AgroCoach